Imieniny to święto, które w niektórych społecznościach jest obchodzone o wiele bardziej hucznie i uroczyście niż same urodziny. Mają one swój początek we wczesnym chrześcijaństwie, kiedy to monarchowie kościelni chcieli wiernych „odciągnąć” od pogańskiego zwyczaju czczenia narodzin. Dniem imienin był dzień święty przypisany do konkretnego świętego posługującego się danym imieniem.

W Polsce zwyczaj obchodzenia imienin przyjął się szczególnie dobrze. Co ma oczywisty związek z bardzo rozwiniętą religią katolicką w kraju.

Duże znaczenie imion

Przejście na chrześcijaństwo oznaczało zwrócenie szczególnej uwagi na imiona. Miały one towarzyszyć osobie przez całe życie i niejako być wyznacznikiem jej przeznaczenia, czy też predyspozycji. Nadaniu dziecku imienia świętego oznaczało również jego wstawiennictwo i opiekę nad nim.

Imieniny obchodzono zupełnie tak samo jak urodziny – których to miały stać się zastępnikiem. Solenizantowi wręczano prezenty, upominki, a także składano życzenia pomyślności.

Imieniny dzisiaj

Zwyczaj obchodzenia imienin przetrwał do dziś, jednak nie jest tak powszechny jak kiedyś. Jego miejsce zajęły oczywiście urodziny. Imieniny – w przeciwieństwie do dawnego zwyczaju – nie są już tak mocno powiązane z rytuałem religijnym, ale w wielu polskich regionach (i nie tylko) są nadal bardzo chętnie celebrowane.

Życzenia na imieniny

Podobnie, jak na urodziny, życzenia imieninowe są jak najbardziej na miejscu, a nawet wskazane. Brak prezentów, czy też przyjęcia z okazji imienin sprawia, że przesłanie życzeń, to często jedyna forma, która pozwala na uczczenie tego dnia, a także pokazanie o pamięci o solenizancie.

Wybrane życzenia imieninowe z naszej strony, możesz wysłać za pośrednictwem wiadomości sms do znajomego, czy też zachować na swoim telefonie. Możesz je również dostarczyć drogą internetową, za pomocą przycisku „udostępnij”.